Haziran başından Ağustos sonuna dek Büyükada Splendid Palas Otel’de her Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz şarap günleri, Adalı şarapseverleri yerli butik şaraplarla buluştururken sıcak yaz günleri Adanın en eski ve güzel otelinin terasında bol şaraplı, bol sohbetli ve bol keyifli geçti.

Şarap sohbetlerini, Haziran ayında Büyükada Splendid Palas’ın barında başlayıp havaların giderek ısınmasıyla otelin deniz manzaralı terasında devam eden, günden güne şarap çeşitliliğinin artmasıyla restoranına kadar uzanan uzun soluklu bir etkinlik olarak tanımlamak mümkün. Bu etkinliği planlarken Adanın sadece rakı-balık kültürüne hapsedilmesine karşı bir hareketle yola çıktık, şarap sevdiği halde Adada yeterince kaliteli yerli şarap içebilecekleri mekanlar bulamayan kitlelere ulaşmayı hedefledik.

splendid-palas-qualitas-sarap-gunleri
buyukada-qualitas-sarap-gunleri
qualitas-sarap-gunleri-deniz-demirdoven

Şarap kültürünün gelişmesine önem verme konusunda bizimle aynı bakış açısına sahip olan Splendid Palas ile ortaklaşa yürüttüğümüz bu sürekli etkinlik boyunca şarapseverleri bazen adlarını bile duymadıkları yerli markalar ve üzüm çeşitleriyle buluşturup onları şaşırttık; her Cumartesi altı farklı şarabı kadehte tatmanın ya da içmenin keyfini yaşattık ve özel olarak seçtiğimiz bu şarapları beğendiklerini gördükçe doğru bir iş yaptığımıza bir kez daha inandık.

buyukada-splendid-palas
nurgul-demirdoven
deniz-demirdoven
splendid-palas-qualitas-sarap-gunleri-4

Bütün bu süreç boyunca seçtiğimiz çoğunluğu butik yerli şaraplardan bazıları da verdiğimiz danışmanlık hizmeti ile otelin yerli şarap menüsüne kalıcı olarak girdi. Bu yıl Splendid Brasserie’nin de açılmasıyla restoran menüsüne eşlik edebilecek kaliteli şaraplara ihtiyaç oluşmuştu; bu sayede artık buraya gelen misafirler seçtiğimiz bu şarapları artık burada istedikleri zaman alabilecekler; hatta bazıları kadehte sürekli olarak sunulmaya da devam edecek.

Etkinliğimiz temelde Ada içinden şarapseverleri  hedef almış olsa da gerek eskiden beri gerekse de sosyal medya aracılığıyla tanıdığımız şarapsever dostlar da yaz sezonu boyunca zaman zaman bizi ziyaret ettiler. Umarız Cumartesi günlerini Adanın bu keyifli ortamında, güzel müzikler ve yemekler eşliğinde bizimle geçirmeyi seçenler şarap günlerimizden bizim gibi zevk almışlardır.

nurgul-deniz-demirdoven
IMG_6109
splendid-palas-qualitas-sarap-sohbeti-3
splendid-palas-qualitas-sarap-sohbeti-hayatyiyinceguzel
splendid-palas-qualitas-sarap-sohbeti-5
deniz-demirdoven-splendid-palas
nurgul-demirdoven-splendid-palas