Blog

Şarapta tanen nedir?

Kasım 8th, 2017|Tags: , , , , , , |

Kırmızı şaraplar söz konusu olduğunda sık sık “tanenli” olduklarına dair ifadelere rastlamışsınızdır. Tanen, üzümde bulunan ve uzun süre demlenmiş çaydakine benzer buruk, damak kurutan bir bileşendir. Tanenler üzümün kabuğunda, sapında ve çekirdeğindedir ve kırmızı şarabı oluşturan unsurların en önemlisidir. Yalnızca şarabın rengi ve yapısını belirlemekle kalmaz, aynı zamanda şarabın olgunlaşmasına yardımcı olarak koruyucu görevi görür. Kırmızı şarap üretilirken, fermantasyon sırasında şaraba kabuktaki renk maddeleri ile birlikte, kabuk ve çekirdekteki tanenler de geçer. Fermantasyon sonrasında ahşap fıçılarda dinlendirilmesi durumunda, şaraba meşenin tanenleri de eklenir. İşte bütün bu süreç sonunda ortaya çıkan şarabın az ya da çok tanenli olduğu söylenebilir; hatta şarabın uygun bir zaman boyunca dinlendirilmesi sonucu tanenlerinin yuvarlandığı, aksi takdirde tanenlerin köşeli olduğu gibi ifadeler kullanılır. Tanen maddesinin yoğun olarak bulunduğu üzümlerin en bilinenleri arasında Boğazkere, Cabernet Sauvignon, Syrah, Malbec gibi güçlü şaraplar veren siyah üzümleri sayabiliriz; tanenin koruyucu özelliğinden dolayı bu üzümlerden üretilen şaraplar yıllanmaya da uygundur.
w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven

Düşük verim uygulaması

Ekim 18th, 2017|Tags: , , , |

Kavaklıdere Pendore bağları.. 2000 dönüm bağ arazisi ile Türkiye’nin en büyük tek parça bağı; ağırlıkla güneye eğimli arazilerden oluşmakta. İki ayrı mikro iklime bölünen bağlarda düşük verim uygulanarak şato tarzı üretim yapılmakta. Düşük verim uygulaması nedir? “Bağcılıkta düşük verim, yüksek kalite demektir. Düşük verim elde etmek amacıyla “kış budaması” (üzüm verecek kolların azaltılması) ve “yeşil budama” (asmaların sadece en iyi salkımlarının bırakılıp geriye kalanlarını daha oluşmadan budanması) yapılır. Böylelikle asmanın tüm gücünü en iyi salkımlara vermesi sağlanır.”
w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven

Pisagor Kupası

Ekim 4th, 2017|Tags: , , , , |

Ünlü Yunan filozofu ve matematikçisi Pisagor’un icat ettiği ve öğrencilerine ders vermek amacıyla kullandığı bu kupa, dışarıdan bakıldığında çok özellikli gözükmese de (göz alıcı süslemeler bugünkü örneklerine ait), çok önemli ve anlamlı bir özelliği var. Kupanın altı deliktir ama içindeki sıvı dökülmez. Öğrencileriyle derslerinde Pisagor’un kupayı belirli ölçüye kadar şarapla doldurduğu bilinir. Ancak olur da öğrencilerden biri şarabı kupanın içindeki sınır çizgisini aşacak kadar doldurursa, içkinin sadece bir kısmı değil tümü bardağın altındaki delikten akıp gider. Bugün evlerimizde kullandığımız sifon sistemi ile çalışan bu icat, Pisagor’un Kupası, Adalet Kupası ya da Açgözlülük Kupası adlarıyla biliniyor ve bugün Yunan adalarında, özellikle de Samos’ta hediyelik eşya olarak satılıyor. Pisagor bu kupa ile öğrencilerine aslında insanın sadece yediği içtiğinde değil yaşamının her alanında ölçülü olması gerektiğini anlatmak istemiş. 2500 yıl önce böylesi zekice bir yöntemle ders veren Pisagor’u biz de bu vesileyle analım.
w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven

Wise Wine Selection

Ekim 4th, 2017|Tags: , , , , , , |

Wise Wine Selection, Vedat Milor’un danışmanlığı ile Metro Marketler için fiyat-kalite performansı ve yemek uyumu göz önüne alınarak ve uzun soluklu bir ekip çalışması sonunda seçilen ithal şaraplardan oluşuyor. @dudetable ve @metroturkiye organizasyonu ile bir araya geldiğimiz etkinlikte bu şaraplardan dördünü @divanrestoranlari menüsü eşliğinde tatma fırsatımız oldu. Vedat Milor, “şarabı mutfak kültürünün içine entegre etmiş ülkelerin mutfakları yerinde saymaz, gastronomi ve turizm ekonomileri canlanır” diyor. #wisewineselection oluşturulurken de seçilen şarapların zengin mutfağımızın farklı yemekleriyle uyum sağlaması ön planda tutulmuş.
w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven

Zalto şarap kadehi

Ekim 1st, 2017|Tags: , , , , , , |

Zalto adındaki Avusturyalı butik kadeh markasının, şarap servisinde dünyanın en iyi kadehleri ürettiği kabul ediliyor. Şarabın aromalarını daha iyi verebilmek için kadehlerde kullanılan açılar dünyanın eksenel eğiminden esinlenilmiş; buradan yola çıkarak kadehlerde 24°, 48° ve 72° lik açılar kullanılmış. Kadehlerin inanılmaz derecedeki inceliği, hafifliği (resimdeki Universal model sadece 118 gr.) ve sağlamlığı büyük bir hayranlık yaratıyor. Tüm Zalto modelleri el yapımı ve bulaşık makinasında yıkanabilir özellikte; ayrıca kurşun içermiyor. Biz de bir süredir @gustobar_tr tarafından ülkemize getirilen bu güzel kadehleri sık sık deneyerek test etme imkanını bulduk, şarapsever dostlara gönül rahatlığıyla tavsiye ederiz. İnternet üzerinden ya da zengin ürün seçkisi ile ünlü Cihangir La Cave’dan temin etmek mümkün.
w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven

Nude Stem Zero serisi

Eylül 30th, 2017|Tags: , , , , , |

Tasarımı @nudeglass tarafından yapılan ve el işçiliği ile üretilen Nude Stem Zero serisi, şaşırtıcı ölçüde ince, hafif ve sofistike yapısı ile şarapseverleri memnun edecek yalın ve şık bir koleksiyon. Hafta sonunda bir grup şarapsever olarak Büyükada Splendid Palas’ta deneme şansını bulduğumuz bu etkileyici kadehler dikkatleri dokunma, tatma ve koklama duyuları üzerine odaklayarak şarapseverlere sıradışı bir deneyim sunuyor. Biz de “Simple is beautiful” (Yalın güzeldir) mottosuyla yola çıkan @nudeglass ekibinin ve Denizlili cam ustalarının emeklerine sağlık diyoruz..
w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven