Blog2020-02-01T21:16:33+03:00

Blog

A Walk in the Clouds (Bulutların Ötesinde)

Ocak 29th, 2018|Tags: , , , , , , |

Kış akşamları eski de olsa hafızalarda yer eden bazı filmleri tekrar tekrar izlemek için harika zamanlar; hele o filmler bir de biz şarapseverlere hitap ediyorsa 🍷🎬 Daha önce seyretmediyseniz işte detaylar: A Walk in the Clouds (Bulutların Ötesinde) 1995 ABD ve Meksika yapımı, yönetmenliğini Alfonso Arau’nun yaptığı romantik ve drama türünde bir film. Paul (Keanu Reeves) ile Victoria’nın (Aitana Sánchez-Gijón) hayatları bir tren yolculuğunda ufak ve masum bir kaza neticesinde kesişir. Victoria master yapmak için ailesinin yanından ayrılmıştır ama gittiği yerden dönerken hamiledir ve ailesine ne diyeceğini bilemez. Özellikle babası Alberto’dan (Giancarlo Giannini) çok korkmaktadır. Paul kendisini bir süre Victoria’nın kocası gibi tanıtır ve ertesi gün evi terk ederse bu sorunun çözülebileceğini düşünür. Eve gittiklerinde kıyamet kopar, baba bu habersiz evliliğe karşı çıkar ama büyükbaba Don Pedro Aragon (Anthony Quinn) damadı kabullenir, hatta gitmemesi için uğraşır. Plan olarak başlayan bu evcilik oyunu romantik bir ilişkiye dönüşür.
🍷
Aragon ailesi soylu bir ailedir ve Kaliforniya’nın Napa vadisinde söz sahibi bir şarap üreticisidir. Paul’ün kaldığı ilk gece ailenin üzüm bağlarında don tehlikesi olur ve geceyarısı bütün ev halkı bağlarda sobalar yakarak salkımları dondan kurtarmaya çalışır. Sonra hasat zamanı gelir ve üzümler toplanır. Paul ailenin gerçek bir ferdi gibi hep yanlarında olmuştur. Filmin sonunu tahmin etmek zor değil ama yine de son sahnelerde sürprizler var. Asmaları dondan korumaya çalıştıkları sahneler, hasat şenliklerinin olduğu, özellikle de üzümlerin kadınlar tarafından danslar eşliğinde ezildiği sahneler ve şarap için kasaba meydanında rahibin dua ettiği sahne bir şarapsever olarak eğlenerek zevkle seyrettiğimiz sahneler. Filmin finali de oldukça etkileyici. İyi seyirler 🍷😊

w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven

Pisagor Kupası

Aralık 30th, 2017|Tags: , , , , |

Ünlü Yunan filozofu ve matematikçisi Pisagor’un icat ettiği ve öğrencilerine ders vermek amacıyla kullandığı bu kupa, dışarıdan bakıldığında çok özellikli gözükmese de (göz alıcı süslemeler bugünkü örneklerine ait), çok önemli ve anlamlı bir özelliği var. Kupanın altı deliktir ama içindeki sıvı dökülmez. Öğrencileriyle derslerinde Pisagor’un kupayı belirli ölçüye kadar şarapla doldurduğu bilinir. Ancak olur da öğrencilerden biri şarabı kupanın içindeki sınır çizgisini aşacak kadar doldurursa, içkinin sadece bir kısmı değil tümü bardağın altındaki delikten akıp gider. Bugün evlerimizde kullandığımız sifon sistemi ile çalışan bu icat, Pisagor’un Kupası, Adalet Kupası ya da Açgözlülük Kupası adlarıyla biliniyor ve bugün Yunan adalarında, özellikle de Samos’ta hediyelik eşya olarak satılıyor. Pisagor bu kupa ile öğrencilerine aslında insanın sadece yediği içtiğinde değil yaşamının her alanında ölçülü olması gerektiğini anlatmak istemiş. 2500 yıl önce böylesi zekice bir yöntemle ders veren Pisagor’u biz de bu vesileyle analım.
w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven

Back to Burgundy (Aile Bağları)

Aralık 25th, 2017|Tags: , , , , , , , |

Şarapseverlere film önerisi 🍷 Back to Burgundy (Ce Qui Nous Lie / Aile Bağları) Burgonya’da şarap üreticisi bir ailenin ilişkilerini konu alan, bolca bağ, şaraphane, hasat sahneleri olan şirin bir film. Jean 10 yıl önce baba evinden ayrılır ve dünyayı gezme hayalini gerçekleştirir. Babasının hastalanması üzerine eve geri döner. Kardeşleri Juliette ve Jérémie ile kopan aile bağlarını tekrar kurmayı deneyecektir. Babalarının ölmesi üzerine bağlar ve şaraphane 3 kardeşe kalır. Hasat zamanı da gelmiştir. Beraber aile yadigarına sahip çıkmaları sırasında baharda yeşeren asmalar gibi ilişkileri de yeşermektedir.

Şarap tutkunu herkesin zevkle izleyeceği, güzel zaman geçireceği duygusal bir film. Bağların mevsim geçişlerindeki halleri, hasat zamanı ve bağbozumu şenliği, şaraphane ve tadım sahneleri görülmeye değer. İyi seyirler 🍷😊

w/ @denizdemirdoven @nurgul_demirdoven

Şarapta tanen nedir?

Aralık 20th, 2017|Tags: , , , , , , |

Kırmızı şaraplar söz konusu olduğunda sık sık “tanenli” olduklarına dair ifadelere rastlamışsınızdır. Tanen, üzümde bulunan ve uzun süre demlenmiş çaydakine benzer buruk, damak kurutan bir bileşendir. Tanenler üzümün kabuğunda, sapında ve çekirdeğindedir ve kırmızı şarabı oluşturan unsurların en önemlisidir. Yalnızca şarabın rengi ve yapısını belirlemekle kalmaz, aynı zamanda şarabın olgunlaşmasına yardımcı olarak koruyucu görevi görür. Kırmızı şarap üretilirken, fermantasyon sırasında şaraba kabuktaki renk maddeleri ile birlikte, kabuk ve çekirdekteki tanenler de geçer. Fermantasyon sonrasında ahşap fıçılarda dinlendirilmesi durumunda, şaraba meşenin tanenleri de eklenir. İşte bütün bu süreç sonunda ortaya çıkan şarabın az ya da çok tanenli olduğu söylenebilir; hatta şarabın uygun bir zaman boyunca dinlendirilmesi sonucu tanenlerinin yuvarlandığı, aksi takdirde tanenlerin köşeli olduğu gibi ifadeler kullanılır. Tanen maddesinin yoğun olarak bulunduğu üzümlerin en bilinenleri arasında Boğazkere, Cabernet Sauvignon, Syrah, Malbec gibi güçlü şaraplar veren siyah üzümleri sayabiliriz; tanenin koruyucu özelliğinden dolayı bu üzümlerden üretilen şaraplar yıllanmaya da uygundur.
w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven

Somm: Into the Bottle (Somm: Şişedeki Sırlar)

Aralık 10th, 2017|Tags: , , , , , , , , |

“Her nefis şarabın ardında toprak, güneş ve sevgi dolu inanılmaz bir sanat ve tarih yatar.” Uzman şarap üreticileri ve şarap garsonlarının, lezzetli ve renkli tarihinden üretimine ve pazarlanmasına kadar şarabın gizemlerini tüm ayrıntılarıyla ele aldıkları filmimiz şaraba dair 10 hikayeden oluşuyor ve şarapseverleri bağbozumundan şarabın üretimine, tarihi gerçeklerden şarap dünyasının bugünkü durumuna, yemek-şarap uyumundan şarap puanlamalarına kadar geniş bir yelpazede keyifli ve eğitici bir yolculuğa çıkarıyor.

2 Aralık Cumartesi günü Büyükada Splendid Palas’ta düzenlediğimiz etkinlikte şarap ve peynir eşliğinde Somm: Into the Bottle adlı belgesel filmi izleyerek şarapsever katılımcılarla filmde bahsi geçen konular üzerine konuştuk; böylece şarap dünyasının derinliklerine daldık. Bu etkinlikte amacımız keyifli ama aynı zamanda eğitici bir çalışmaya imza atmaktı. Bizim sırf zevk için defalarca seyretmiş olduğumuz bu kaliteli belgeseli katılımcılarımız da çok beğendi. Şarap söz konusu olduğunda onu merkeze alacak çok çeşitli etkinlikler kurgulamak mümkün; yeter ki bu ortak tutkuyu paylaşmaya gönüllü şarapseverler olsun ve farklı temalar sayesinde buluşalım..

w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven

 

Düşük verim uygulaması

Ekim 18th, 2017|Tags: , , , |

Kavaklıdere Pendore bağları.. 2000 dönüm bağ arazisi ile Türkiye’nin en büyük tek parça bağı; ağırlıkla güneye eğimli arazilerden oluşmakta. İki ayrı mikro iklime bölünen bağlarda düşük verim uygulanarak şato tarzı üretim yapılmakta. Düşük verim uygulaması nedir? “Bağcılıkta düşük verim, yüksek kalite demektir. Düşük verim elde etmek amacıyla “kış budaması” (üzüm verecek kolların azaltılması) ve “yeşil budama” (asmaların sadece en iyi salkımlarının bırakılıp geriye kalanlarını daha oluşmadan budanması) yapılır. Böylelikle asmanın tüm gücünü en iyi salkımlara vermesi sağlanır.”
w/ @nurgul_demirdoven @denizdemirdoven