Nisan ayının son gününe denk gelen tadım etkinliğimizi bu kez daha da kalabalık bir grupla Büyükada’nın en eski oteli olan Splendid Palas Hotel’de gerçekleştirdik. Tarihi 1900’lü yıllara uzanan ve M.K. Atatürk’ün de adaya gelişlerinde konaklama amacıyla kullandığı bu güzel otelin buram buram tarih kokan zarif ve nostaljik ortamında gerçekleştirdiğimiz tadımımız bu kez “Dünya Şarapları” temalı idi.

Bu buluşmada Eski ve Yeni Dünya’nın farklı bölgelerinden seçtiğimiz farklı karakterde özel şarapları tattık, bir yandan da ülkelerin şarapçılık alanındaki geçmiş ve bugünkü durumlarını konuştuk. Tadıma geçmeden önce şarapsever dostlarımıza görseller eşliğinde Eski ve Yeni Dünya üzümleri ve şaraplarının genel özellikleri, Eski Dünya’nın geleneksel üretim teknikleri karşısında Yeni Dünya’nın şarapçılığa getirdiği yenilikler ve son yıllarda bu iki dünya arasında nasıl bir ilişki olduğu hakkında bilgiler verdik. Bu bilgilerin katılımcıların tadım sırasındaki değerlendirmelerine ne kadar olumlu etki ettiğini görerek bilinçli tadımın önemine bir kez daha tanık olduk.

Tadımda Eski ve Yeni Dünya’ya ait 3’er kırmızı şarabı değerlendirdik. Yeni Dünya’nın bol aromalı ve kendini bir çırpıda açığa vuran şarapları ile neşelenirken Eski Dünya’nın gizemli, bukelerini yavaş yavaş dışa vuran ve bitişi uzun şarapları ile şarapta derinliğin insanı ne denli etkilediğini de deneyimlemiş olduk. Tadım sonunda İtalyan ve Fransız şaraplarının şarapsever dostların zihinlerine ve kalbine damga vurduğunu görmek dolayısıyla şaşırtıcı olmadı.

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:

mcmanis-zinfandel-2012McManis Zinfandel – 2012

Amerika’nın sevilen üzümü Zinfandel ile Petite Syrah kupajı olan bir Kaliforniya şarabı. Çelik tanklarda fermente edildikten sonra eski ve yeni Fransız ve Amerikan meşe fıçılarda 4-6 ay boyunca dinlendirilmiş. Yeni Dünya şaraplarının çoğunda olduğu gibi oldukça aromatik. Burunda çilek ve frenk üzümü yoğun olarak hissediliyor, kadehte bekledikçe karamel ve hafif yanık kokusu açığa çıkıyor. %13,5 alkollü, hafif tanenli ve rahat içimli bir şarap. Makarnalar, kümes hayvanları ve hafif kırmızı etler ve peynirler ile yudumlanabilir. 14-16 derecede servis edilmeli.

alamos-malbec-2012Alamos Malbec – 2012

Arjantin’in bir numaralı üzümü olan Malbec’ten üretilmiş olan bu şarap And dağlarının eteklerindeki Mendoza bölgesine ait. Malbec’in tipik özelliğine uygun olarak çok koyu bordo renginde. Tanenleri güçlü, damakta kalıcılığı uzun. Orman meyveleri ve topraksı notalara sahip. %13,5 alkollü. Fransız ve Amerikan meşe fıçılarda 6-9 ay dinlendirilmiş. Etler ve baharatlı yemeklere eşlik edebilir. 16-18 derecede servis edilmeli.

bodegas-piqueras-castillo-de-almansa-reserva-2009Bodegas Piqueras – Castillo de Almansa Reserva – 2009

İspanya’nın ünlü Tempranillo ve Monastrell üzümlerinin kupajı olan bu şarap Almansa bölgesinde üretilmiş, minimum 6 ayı fıçıda olmak üzere 3 yıl dinlendirilmiş, %14 alkollü. Yakut renkli, baharat aromalarına sahip. İçim zamanının sonlarına yaklaşmış. Baharatlı ve füme etlerle yudumlanabilir, 16-18 derecede servis edilmesi tavsiye olunur.

cecchi-brunello-di-montalcino-2009Cecchi – Brunello di Montalcino – 2009

İtalya’nın şarapları ile ünlü Toskana bölgesine ait DOCG apelasyonlu üst segment şarabı. %100 Sangiovese üzümünden üretilmiş, 24 ay şişede 24 ay da meşe fıçılarda dinlendirilmiş. Yakut görünümlü, %14 alkollü. Kırmızı ve mor meyveler, baharat ve tütün aromalarına sahip. Dengeli, bitişi uzun. Wine Spectator’dan 91 puanlı. Güçlü peynirler ve et yemekleri ile uyum sağlar. Karafta 1-2 saat havalandırılarak 16-18 derecede servis edilmeli.

lindemans-bin-50-shiraz-2006Lindeman’s Bin 50 Shiraz – 2006

Güney Doğu Avustralya bölgesine ait Shiraz (dünyanın diğer bölgelerinde Syrah) üzümünden üretilmiş, yakut renkli, erik ve baharat aromalarına sahip bir şarap. % 13,5 alkollü. Wine Spectator’dan 87 puanlı. Orta gövdeli ve baharat notalarına sahip ancak içim ömrünün sonlarında. Daha fazla bekletmeden makarna, kırmızı et ve peynir ile yudumlanmalı. 16-18 derecede servis edilmeli.

chateau-siran-margaux-2008Chateau Siran Margaux – 2008

Fransa’nın dünyaca ünlü Bordeaux/Medoc bölgesinden Margaux apelasyonlu bir Bordo kupajı. %54 Merlot, %33 Cabernet Sauvignon ve %13 Petit Verdot üzümlerinden oluşuyor. Üzümler elle hasat edilmiş, şarap %35’i yeni fıçılarda olmak üzere 12 ay boyunca meşe fıçılarda dinlendirilmiş. Koyu bordo renginde, tanenleri zaman içinde yumuşamış, dengeli, uzun bitişli, kadifemsi bir şarap. Orman meyvelerine bekledikçe toprak, vanilya ve karamel aromaları eşlik ediyor. Karafta en az 2 saat havalandırılarak 16-18 derecede servis edilmeli.