Büyükada Şarap Tadımlarımız 2016 yılında da devam ediyor. Ocak ayında yapmayı planladığımız bu tadım zorlu kış şartları nedeniyle Şubat ayında gerçekleşti. 13 Şubat Cumartesi günü meteorolojinin lodos fırtınası uyarısına rağmen sorunsuz bir şekilde Büyükada Princess Hotel‘de buluştuk. Bu tadımda İstanbul dışından konuklarımızın da olması bizi ayrıca mutlu etti.

Yaklaşık 2,5 saat boyunca şarabın kısa tarihi, üzüm türleri, şarap çeşitleri, tadım teknikleri ve temel servis kuralları gibi birçok konuyu slaytlar eşliğinde işledik. Tadıma sevgililer günü öncesi hem bir kutlama olması hem de köpüklü şaraplara bir örnek teşkil etmesi için Kavaklıdere Altın Köpük ile başladık. Ardından 2 beyaz, 1 roze, 3 kırmızı şarapla tadıma devam ettik.

Katılımcıların ilgisi üst noktadaydı. Yurtdışı seyahatlerde şarap alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini sordular. Diğer bir soru şarap saklama koşulları hakkındaydı. Şarapların performans ve fiyat karşılaştırmaları da katılımcıların çok ilgilendiği bir konu oldu, çünkü yüksek fiyatlara aldıkları bazı şaraplardan memnun olmadıklarını söylediler, bu tür durumlarda nelere dikkat etmeleri gerektiğini merak ediyorlardı. Tadımımız sorularla zenginleşti, bu gibi önemli soruların yanıtlarını katılımcılarla geniş ölçüde paylaşma olanağını bulduk.

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:

kavaklidere-altinkopuk-2014Kavaklıdere Altın Köpük – 2014
Emir üzümünden üretilen bu parlak sarı renkli köpüklü şarap ufak, zarif ve devamlı kabarcıklara sahip. Hanımeli gibi beyaz çiçek ve tatlı armut gibi olgun meyve aromaları ile dikkat çekici ve zarif. Mineralsi, yağlı ve dolgun. %12.5 alkollü. Aperatif olarak ya da kabuklu deniz ürünleri, sushi ve deniz mahsullü risotto ile yudumlanabilir. Ayrıca dondurmalı ve kremalı tatlılarla da uyum sağlar. 6-8 derecede servis edilmeli.
concha-y-toro-casillero-del-diabloConcha Y Toro – Casillero del Diablo – 2013
Sauvignon Blanc’a özgü güçlü turunçgil, çimen ve yeşil bitki aromalarına sahip, diri asiditeli, %12.5 alkollü bir Şili şarabı. Deniz mahsulleri, salatalar, domates soslu makarnalar, genç ve yumuşak peynirlerle uyum sağlar. 9-11 derecede servis edilmeli.
la-consensus-chardonnay-2012La Consensus Chardonnay – 2012
Firmaya ait Torbalı’daki bağların organik üzümlerinden yapılıp hafif yanıklıktaki Amerikan ve Fransız meşe fıçılarda 8 ay dinlenmiş, %13.5 alkollü. Burunda narenciye, kavrulmuş fındık, meşe, vanilya ve egzotik meyve kokuları ön planda. Damakta dolgun, yağlı, güçlü, zengin ve kalıcı. Kompleks bir beyaz, 8-10 derecede deniz ürünleri, krema soslu beyaz etler ve beyaz soslu makarnalar ile içilmeli. Şişe no: 12051/15000.
suvla-sur-rose-2013Suvla Sur Rose – 2013
Bozokbağ’ın Syrah üzümlerinden yapılmış, %14.5 alkollü. Tropik ve kırmızı meyve aromalarına sahip. Kadehte bekledikçe kavun, papaya, ahududu, menekşe ve biberiye aromaları beliriyor. Kıvamlı, meyvemsi, canlı asiditeli, bitişi uzun. Şarküteri, domates soslu beyaz etler ve pizzalar ile uyum sağlar. 12-14 derecede servis edilmeli.
frescobaldi-remole-igt-2013Frescobaldi Remole IGT – 2013
%85 Sangiovese ve %15 Cabernet Sauvignon kupajı. 4 ay çelik tankta, 2 ay şişede dinlendirilmiş, %12 alkollü bir Toscana şarabı. Mor röfleli kırmızı parlak renkte. Ön burunda frambuaz ve böğürtlen, damakta karabiber, anason, okaliptüs aromalarına sahip. Hafif baharatlı et yemekleri, şarküteri, pizzalar, soslu makarnalar ve kuzu etleri ile uyumlu. 14-16 derecede servis edilmeli.
doluca-kav-2013Doluca Kav – 2013
Boğazkere&Öküzgözü kupajı olan bu şarap 12 ay Fransız meşe fıçılarda dinlendirilmiş. %14.5 alkollü, koyu mor renkte. Kiraz, vişne, mürdüm eriği, karanfil ve tütün aromaları ile hafif fıçı, vanilya ve baharatımsı çağrışımlara sahip. Dengeli, gövdeli ve olgun tanenli. Bitişi uzun. Karafa alındıktan sonra soslu ve yağlı etli yemeklerle, ızgara etlerle denenmeli. 16-18 derecede servis edilmesi önerilir. Bu tadımda fiyat-kalite performansı açısından en beğenilen şarap olduğunu söyleyebiliriz.
chateau-grand-champs-2010Chateau Grand-Champs – 2010
Cabernet Sauvignon, Merlot ve Cabernet Franc üzümlerinden üretilmiş bir Bordeaux kupajı. 12 ay Fransız meşe fıçılarda bekletilmiş, %13.5 alkollü. Olgun siyah meyve, reçel ve kızarmış ekmek çağrışımlarına sahip. Daha fazla bekletilmeden yudumlanmalı. Steakler ve soslu etler ile uyum sağlar. 16-18 derecede servis edilmeli.