Ağustos ayında Büyükadalı dostlarımızla yine verimli bir şarap tadımı gerçekleştirdik. Her tadımda artan bir zevk, yükselen bir heyecan duyuyoruz. Bu tadımda Anadolu topraklarında yetişen çok değerli iki üzümden üretilmiş kupajları değerlendirdik. Diyarbakır’ın Boğazkeresi ve Elazığ’ın Öküzgözü. Dünya çapında şaraplar üretilebilecek bu iki üzüm çeşidimiz hak ettikleri yerde olmadıkları gibi pek de tanınmıyorlar. Fransa ve İtalya’da konuştuğumuz birçok şarap profesyoneli, bırakın Boğazkere&Öküzgözü kupajlarını, Türk şaraplarını hiç tatmamışlardı. Ülkemizde özellikle meyvemsi, yumuşak tanenli, içimi kolay sofra şaraplarına alışmış tüketiciler, Boğazkere&Öküzgözü kupajlarını animal tonlar, deri, tütün, topraksı kokularından dolayı yeterince sağlıklı değerlendiremiyorlar. Şahsen bu iki kadim üzümden yapılan kupajların gelecekte dünya şarapları arasında yerini alacağına inanıyorum. Üreticilerimiz yıllandırılabilir, kompleks, etkili ve derin şaraplar üretme yolunda her zorluğa rağmen büyük çaba harcıyorlar.

Biz de 2012 rekoltesi Öküzgözü&Boğazkere kupajlarını yatay tadım yaparak değerlendirmeye başladık. Farklı rekolteleri de ileride gündeme almayı planlıyoruz.

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:


1- Vinkara Doruk Öküzgözü&Boğazkere 2012
Elazığ ve Diyarbakır üzümlerinden üretilmiş bu şarap parlak bordo renginde. Burunda meyvemsi, hafif baharatsı, kiraz ve mürdüm eriği kokularının yanı sıra karabiber ve yeşil biber dokunuşları da var. Alkol kokusu baskın. Hafif gövdeli, orta tanenli, bitimi kısa, dengesini bulamamış bir sofra şarabı. Alkol oranı %13,5.

 2- Turasan Seneler Öküzgözü&Boğazkere 2012
Öküzgözü Elazığ’dan, Boğazkere Denizli’den. Ön burunda meşe, kuru erik, kayısı ve vişne kokuları belirgin. Ege bölgesinin sıcak iklimi kendini hissettiriyor, vişne reçeli kokusunu alabiliyorsunuz. Hafif gövdeli, bitimi kısa, orta tanenli, %13 alkollü bir şarap. 11 ay Fransız meşe fıçılarda dinlendirilmiş.

3- Kayra Buzbağ Rezerv Öküzgözü & Boğazkere 2012
kayra-buzbag-rezerv-okuzgozu-bogazkere-2012
Koyu yakut renginde, olgun tanenli, gövdeli, asitli ve %13.5 derece alkollü bir Öküzgözü&Boğazkere kupajı. Burunda meşe ve topraksı kokular belirgin, aynı zamanda kırmızı meyve, kızarmış ekmek ve sedir ağacı kokuları da ayırt edilebiliyor. Damakta güçlü tanenleri ile kuru erik, vişne ve olgun kırmızı meyve aromalarının yoğun hissedildiği dolgun gövdeli, 24 ay Fransız meşe fıçılarda dinlendirilmiş özel ve güçlü bir şarap. Meşe kokusu biraz daha ön planda hissediliyor. Kayra bu şarabın uygun koşullarda 15 yıla kadar yıllandırılabileceğini söylüyor. 3-5 yıl beklettikten sonra tekrar değerlendirmek gerekir. Kısıtlı filtrasyon nedeniyle zaman içinde tortu oluşabilir. Bu tür güçlü şarapların karafa alınarak dekante edilmesi gerekir. Soslu ve yağlı ağır yemeklerle, tandırla, ızgara etlerle, kokulu olgun peynirlerle yudumlanabilir.

doluca-kav-bogazkere-okuzgozu4- Doluca Kav Öküzgözü & Boğazkere 2012
Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu üzümlerinden üretilmiş, 12 ay Fransız meşe fıçılarda bekletilmiş, %14.5 derece alkollü güçlü bir şarap. Koyu mor renkte. Mürdüm eriği, vişne, kiraz, tütün ve deri kokuları var. Meşe meyvemsi kokuları bastırmamış. Alkol derecesi yüksek olmasına rağmen oldukça dengeli, gövdeli ve olgun tanenli. Bitişi uzun. 2-3 yıl bekletilebilir. Karafa alındıktan sonra soslu ve yağlı etli yemeklerle, ızgara etlerle denenmeli.

5- La Antre Öküzgözü & Boğazkere 2012
İzmir Torbalı’daki LA Şarapçılık tesislerinde üretilmiş, %13.5 derece alkollü, koyu mor renkte, orta gövdeli bir şarap. Asidite ve mayhoş meyve kokuları ön planda. Bu üzümlerden üretilen diğer kupajlardan farklı, beklenmedik bir tatlılıkta. Diğer rekoltelerini denemekte fayda var.

6- Kavaklıdere Selection Öküzgözü & Boğazkere 2012
kavaklidere-selection-okuzgozu-bogazkere-2012Kavaklıdere şaraplarının 60. yılı şerefine 1987 yılında üretilmeye başlayan Selection Kırmızı, Elazığ ve Diyarbakır üzümlerinin karakterini yansıtan güçlü bir kupaj. Koyu yakut kırmızısı renginde, %14 alkollü, tam gövdeli ve bitimi uzun bir şarap. Burunda olgun kuru meyve ve baharat kokuları var. Damakta kalıcı ve olgun tanenli, mürdüm eriği ve topraksı çağrışımlar belirgin. 8 ay Fransız meşe fıçıda dinlendirilmiş. Öküzgözü ve Boğazkere karakterlerini koruyabilmek için kısıtlı filtrasyon uygulanmış. Şişede yıllanmaya uygun bir yapıda olduğu belirtilmiş. 2-3 yıl içinde karafa aktarılarak içilmeli. Baharat soslu kırmızı et yemekleri, yağlı ızgara et çeşitleri ve yağlı olgun peynirler ile uyum sağlar. 17-19 derecede servis edilmeli.

Tadım sonunda ortak değerlendirmemiz Kav Doluca’nın öne çıkması oldu. Kavaklıdere Selection ve Kayra Buzbağ Rezerv ise ikinciliği paylaştı. Diğer şarapları özellikle bir sırlamaya sokmak istemiyoruz, yerli şaraplar konusunda eleştiri yapan ustalarımızı daha iyi anlıyoruz.Her üretimde, her geçen yıl tecrübe kazanan şarap üreticilerimizin zaman içinde daha iyi sonuçlar alacağını düşünüyoruz.