Sonbaharın iyice hissedildiği güzel bir Cumartesi öğleden sonra Büyükada’da şarapsever dostlarla buluştuk. Büyükada’nın güzel butik otellerinden Ada Palas Secret Garden Restaurant’ın güzel dekore edilmiş, neşeli ve romantik olarak tanımlayabileceğimiz bahçesinde şarap kültürü ile ilgili sohbet ettikten sonra tadıma geçtik. Bu tadımda şarap seven, şarap kültürünü geliştirmek isteyen, burnunu ve damağını eğitmek, geliştirmek isteyen dostlarımızla önce “şarap nedir, diğer içeceklerden farkları nelerdir, şarabın kısa tarihi, şarap çeşitleri, asil üzümler, yerli üzümler, tadım teknikleri” gibi konuları samimi ve eğlenceli bir biçimde işledik, daha sonra 2 beyaz, 2 roze ve 2 kırmızı şarabın sırasıyla tadına bakıp değerlendirme yaptık.

2’şer tane biri hafif biri güçlü şarap seçerek, beyaz, roze ve kırmızı şarabın temel özelliklerinin ve farklarının görülmesini, ayrıca katılımcıların üretim teknikleri hakkında ana hatlarıyla bilgiler edinmesini amaçladık. Ayrıca bu tadımda Eylül ayındaki Trakya Bağ Rotası gezimizde üreticilerden seçerek aldığımız şarapları da dostlarımıza tattırma imkanımız olmuş oldu.

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:

1- Firuze Sauvignon Blanc, Narince 2013
Şarköy-Gaziköy bölgesinin 550 metrelik rakımından hasat edilen Sauvignon Blanc üzümü ile Tokat yöresinin Narince üzümünden yapılmış, %14 alkollü bir beyaz şarap. Açık sarı, hafif meyvemsi ve çiçeksi, burunda hafif zayıf damakta ise alkol ön planda. 1-2 yıl içinde bekletmeden içilmeli. Üretici 5-8 derece arasında servis edilmesini tavsiye ediyor.

2- Kayra Vintage Chardonnay 2012
Kayra Vintage Chardonnay 2012, Mey’in Şarköy Şarap Üretim Tesisinde meşe fıçılarda (Barrel Fermented) Sur Lie yöntemi ve haftalık battonage ile üretilmiş ve yapımında kısıtlı filtrasyon uygulanmış %13,5 alkollü bir şarap. Açık altın sarısı renginde, burunda vanilya, tereyağı, şeftali ve nektarin kokuları ve çiçeksi nüanslar hissediliyor. Damakta kayısı, şeftali ve bal çağrışımları var. Orta gövdeli ve kaygan yapılı. 10-12 derecede deniz ürünleriyle, beyaz etlerle yudumlanabilir. Üretici uygun şartlar altında yıllandırılabilecek bir şarap olduğunu belirtmiş, 3-4 yıl saklanabilir. Fiyat kalite dengesi makul sınırlarda. Tavsiye etmekten çekinmeyeceğimiz bir Chardonnay.

3- Uçmakdere Rose Kalecik Karası 2014
Ankara’nın Kalecik ilçesinde yetiştirilen Kalecik Karası üzümlerinden üretilmiş, %14 alkollü olmasına rağmen hafif ve meyvemsi bir şarap. Aperatif olarak çok soğutulmadan yudumlanabilir.

4- Chateau Nuzun Rose – Cabernet Sauvignon & Merlot & Zinfandel & Syrah 2012
Chateau Nuzun Rose 2012, Çeşmeli bağlarının organik sertifikalı üzümlerinden, bağın içinde kurulu şarap evinde doğal yöntemlerle üretilmiş, %13,5 alkollü, orta gövdeli, güçlü bir roze şarap. Bu şarap hem bir roze hem bir kırmızı hem de bir beyaz şarap niteliklerini taşıyan genel rozelerden rengiyle, tadıyla, asidik yapısıyla farklı bir ürün.

Tadımımız sırasında, tam bir kör tadım yapılsaydı, yani aynı zamanda gözler kapalı tadım yapılsaydı bu şarabın beyaz şarap olduğunu söylerdim diyenler de oldu, kırmızı bir şarap olduğunu söylerdim diyenler de. Beyaz şarap benzetmesi bana pek yakın değil ama böyle düşünenler de olduğu için tamamen reddetmiyorum. Çok yoğun olmasa da tanenler ve kırmızı meyve aromaları siyah üzümler kullanıldığını zaten işaret ediyor.

%47 Cabernet Sauvignon, %41 Merlot, %7 Zinfandel, %5 Syrah

Rengiyle, tadıyla, yoğunluğuyla, üzüm çeşitleriyle alışkanlıklara meydan okuyan şaşırtıcı bir ürün. Yağsız kırmızı etlerle, somonla, pizza ve soslu makarnalarla denenmeli.

5- Suvla Kabatepe Kırmızı Cabernet Sauvignon, Syrah, Karasakız 2013
Suvla’nın Kabatepe bağlarında yetişen Cabernet Sauvignon, Syrah, Karasakız üzümlerinden üretilen ve Cabernet Franc, Merlot dokunuşlarıyla kimliğini bulan Kabatepe Kırmızı 2013 kupajı %13,5 alkollü, yakut kırmızı renginde bir şarap. Meyvemsi ve baharatsı yapısıyla rahat içimli, hafif gövdeli, fıçı görmemiş bir sofra şarabı. Kırmızı et yemekleri, pizza, makarna, ve barbekü ile uyum sağlar. Servis etmeden önce 15-20 dakikalık bir havalandırma yapılabilir.

Suvla Kapatepe Kırmızı, kolay içimli, dengeli ve meyvemsi yapısı günlük tüketim için tercih edilebilecek ve birçok yemekle uyum sağlayabilecek olması dolayısıyla katılımcıların ilgisini çeken bir şarap oldu. Fiyat kalitesi dengesi de başarılı.

6- La Consensus Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot 2011
La Organik Şarapçılığın Torbalı’daki organik bağlarında yetişen Shiraz, Cabernet Sauvignon ve Merlot üzümlerinden sınırlı sayıda üretilen bu güçlü kırmızı şarap, orta yanıklıktaki Fransız ve Amerikan meşe fıçılarda 18 ay boyunca dinlendirilmiş ve üretiminde kısıtlı filtrasyon uygulanmış. Erik ve vişne gibi kırmızı meyve nüansları ile karamel, bitter çikolata ve baharatsı bukelere sahip, gövdeli, dengeli ve güçlü bir şarap. 6 numaralı bu şarabı karafa alarak servis ettik. Meşenin yanında Şiraz’ın baharatsı etkisi ile Cabernet ve Merlot’nun kırmızı meyvemsi etkisini hissedebildiğimiz tanen yapısı güçlü olan bu şarap fiyat kalite dengesi olarak biraz pahalı. Organik üretim yapan, üretim teknikleri açısından özen gösteren ve özel ürünler çıkaran üreticiyi de anlıyoruz, sektörün yaşadığı zorlukları da biliyoruz ama tüketici olarak objektif bir değerlendirme yaptığımızda bu şarabın biraz pahalı olduğunu düşünüyoruz.

Bu güzel tadımdan sonra Secret Garden Restaurant’ta bazı dostlarımızla akşam yemeği yerken sohbet ettik. Bir dostumuzun sürprizi ile soframız daha da şenlendi. Trakya Bağ Rotasını beraber gezdiğimiz şarapsever dostumuz yanında Chateau Kalpak CK 2011 getirmişti. Masadaki herkesi etkileyen bir şarap oldu. Chateau Kalpak’taki kör tadımda da bu ürünü çok beğenmiştim. Gerçekten derin, dengeli ve güçlü bir şarap. 2-3 yıl sonra tekrar denenmeli. Üretici 10+ sene yıllandırılabilir olduğunu belirtiyor.