Bu tadımda 1 Şili, 1 Arjantin, 4 yerli Cabernet Sauvignon şarabını değerlendirdik. İlk servisi şişelerden doğrudan yaparak, ikinci servisi ise şarapları karaflarda dekante ettikten sonra yaptık. Havalandırılmış şarapların nasıl uyandığını, farklı kokuların nasıl ortaya çıktığını, bazısının ise oksijenle aşırı temasından dolayı nasıl da nahoş olabildiğini bir kere daha deneyimlemiş olduk.

Bir taraftan şarapları kıyaslarken bir taraftan da Cabernet Sauvignon üzümünün karakteristik özellikleri hakkında sohbet ettik. Bir süre monosepaj şaraplar üzerine çalışma kararı almıştık. En azından en temel, en prestijli üzümler için bu çalışmalara devam etmek istiyoruz.

1. Sevilen – Parsel No: IX – 2012

Sevilen Parsel No 9 Cabernet Sauvignon, İzmir/Menderes/Sevilentepe lokasyonu, 9. parsel Cabernet Sauvignon bağı üzümlerinden iyi ve kontrollü bağcılık ve limitli adet/şişe üretim anlayışı ile üretilmiştir.

Burunda kırmızı meyve aromalarının hissedildiği, hafif gövdeli, tanenleri zarif, bitimi kısa olarak değerlendirdiğimiz bir şarap. En prestijli şarapların yapıldığı böyle karakterli ve sağlam bir üzümden beklentileriniz biraz fazla oluyor, ama fiyat kalite karşılaştırması yapıldığında bu şarap için her şey olması gerektiği gibi. Bu şarabın şişeden 18 derecede servis edilmesi yeterli, karafa alınabilir ama çok bekletmeden servis edilmeli. Yağlı ızgara etlerinin yanında bence sönük kalır, yemek ön plana geçer. Bonfile gibi daha hafif yağsız etlerle, daha hafif baharatlı yemeklerle, hamburger ve pizza gibi günlük yemeklerle yudumlanabilir.

2. Yazgan – Cabernet Sauvignon – 2014

Manisa’nın Cabernet Sauvignon üzümlerinden üretilmiş. Çok genç bir şarap olmasına rağmen aromalar konusunda başarılı diyebileceğimiz bir şarap. Fiyat kalite değerlendirmesinde oldukça tatmin edici. Cabernet Sauvignon’un tipik kırmızı orman meyveleri, frenk üzümü ve vanilya çağrışımlarını alabiliyorsunuz. Ön burunda kokular bu fiyat segmentindeki şaraplara göre kendini gösteren yapıda. Orta gövdeli, zarif tanenli, bitimi orta uzunlukta diyebileceğimiz bir şarap. Bu tadımda dikkatimizi çeken, kırmızı et ve baharatlı yemeklerin yanında ezilmeyecek bir şarap.

3. Vinkara Doruk – Cabernet Sauvignon – 2013

Vinkara Doruk serisinden hafif gövdeli, kırmızı orman meyveleri ve baharat kokularını alabildiğiniz kırmızı sek bir şarap. Bu tür şaraplardan daha gövdeli olması bekleniyor. Çok bekletmeden ve havalandırmaya gerek duymadan tüketilebilecek bir şarap. Açıkça başka rekolteleri denemek lazım. Vinkara’nın Doruk serisinin genelde beğenildiğini biliyoruz, kupajlarını mutlaka ileride yapacağımız tadımlarda gündeme alacağız.

4. Sunrise – Cabernet Sauvignon – 2012 – Concha y Toro – Şili

Sunrise Cabernet Sauvignon 2012 menekşe moru renginde. Şaraba meyvemsi kokular hakim; kırmızı orman meyveleri ve kızarmış ekmek kokuları, çikolata ve vanilya çağrışımları da alınıyor. Orta gövdeli, dengeli ve orta uzunlukta bitime sahip. 8 ay çelik tanklarda olgunlaştırılmış. Kırmızı etlerle 15-20 derecede yudumlanmalı. Alkol oranı %13.

Yazgan’dan sonra kendisinden söz ettiren şarap Sunrise oldu. Bir yeni dünya şarabı olarak değerlendirdiğimizde Cabernet Sauvignon’dan beklediğinizi buluyorsunuz. Sunrise’ın bu ürününün meşe fıçılarda değil çelik tanklarda olgunlaştırıldığını unutmamak gerekiyor.

5. Trapiche Broquel – Cabernet Sauvignon – 2010 

3 kez ödül almış bir şaraptan büyük beklentimiz vardı. Kompleks, gövdeli ve bitimi uzun bir şarap beklerken meşe fıçıların etkisi o kadar çok olmuş ki neredeyse başka koku alamıyorsunuz. İnat ederek karafta uzun süre bekletip ara ara deneme yaptık ama ne yazık ki bir hayal kırıklığı oldu. Ama farklı bir rekoltesini mutlaka denemek istiyoruz.

6. Büyülübağ – Cabernet Sauvignon Reserve – 2013

Geçtiğimiz haftalarda, 21. yılını kutlayan uluslararası Concours Mondial de Bruxelles yarışmasından altın madalya kazanmıştır.

12 ay boyunca yeni Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmış, güçlü ve zengin gövdesiyle yıllandırmaya çok uygun bir şarap olan “Büyülübağ – Cabernet Sauvignon Reserve – 2013” koyu yakut renginde. Ön burunda çikolata, siyah kiraz, yeşil biber; damakta vanilya, kırmızı orman meyveleri ve baharat aromalarının algılandığı, damakta güçlü, dengeli ve bitimi uzun bir şarap. Uygun koşullarda 8-10 yıl saklanabilir.

Tadımda büyük beğeni toplayan şarap Büyülübağ oldu. Kesinlikle karafa alınmalı, şarabın uyanması sağlanmalı. Izgara kırmızı etlerle ve kanatlılarla, av etleri ve güçlü peynirlerle yudumlanabilir. Güçlü, yağlı ve aroması yüksek yemeklerle rahatlıkla içilebilir, hiçbir yemeğin gölgesinde kalmadan yemeğe de çok katkı sağlayacaktır. Birkaç şişe alıp saklamakta fayda var.