Büyükada Splendid Palas’ta güzel bir yaz akşamında şarapsever dostlarla bir araya geldiğimiz “İtalyan Şarapları” temalı tadımda, bir yandan İtalyan şaraplarını tadarken bir yandan da İtalyan şarapçılığı ve mutfağı üzerine sohbet ettik. İtalya’nın şarap üreten bölgeleri, başlıca üzüm türleri ve apelasyon sisteminden söz ettik; şarap kültürünün İtalya’nın her yanında ne denli gelişmiş olduğunu ve bugünlere gelmek için ne gibi süreçlerden geçtiklerini konuştuk. İtalyan mutfağına özgü peynirler ve şarküteri ürünlerine eşlik eden İtalyan şarapları ile tadıma başladık, sonrasında şefin bize özel hazırladığı spesiyallerle devam ettik.

Ağırlıklı olarak Toskana bölgesi Chianti Classico şaraplarını değerlendirdiğimiz akşamda İtalya’nın en eski üreticisi olan Ricasoli ailesinin bir şarabına da yer verdik. Şaraplardan bir tanesi Sicilya bölgesine ait olup gelecek vaat ederken okside olduğunu saptadığımız Brunello di Montalcino’yu üzülerek değerlendirme dışı bıraktık, ancak şarabın iyi koşullarda saklanamadığını gösteren ve sık sık karşılaşılabilen bu sorunu bir yandan da katılımcılarımıza anlatma fırsatı bulmuş olduk. Tadımın sonunda İtalyanların geleneksel tatlı şarabı Vin Santo’ya kendi ellerimizle hazırladığımız tiramisu eşlik etti. Herkesin hem şarap ve yemekler hem de sohbet ve ortamdan son derece zevk aldıklarını söyleyerek ayrılmaları ise bizi çok memnun etti. Splendid Palas’ta farklı konseptlerde tadımlar yapmaya devam edeceğiz.

italyan-saraplari-italyan-mutfagi-splendid-otel-etkinligi
italyan-saraplari-italyan-mutfagi-splendid-otel-etkinligi-2

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:

bartali-chianti-classico-docg-2013Bartali – Chianti Classico DOCG 2013 
%100 Sangiovese üzümünden, koyu yakut renkli, 3 haftalık maserasyon sonrası malolaktik fermantasyona tabi tutulmuş ve maya tortusu üzerinde 4-6 ay bekletilmiş. Yoğunlukla meyvemsi olmakla birlikte baharat ve tütün aromalarına da sahip, orta gövdeli, içimi rahat bir şarap. 18-20 derecede şarküteri ürünleri, makarna ve pizzalar ve kırmızı etlerle yudumlanabilir.
antinori-peppoli-chianti-classico-docg-2013Antinori – Peppoli Chianti Classico DOCG 2013
İtalya’da 600 yılı aşkın bir süredir şarap üreten Antinori ailesi tarafından yapılmış %90 Sangiovese, %10 Merlot ve Syrah üzümlerinden, %13 alkollü, koyu yakut renkli bir şarap. 12 ay Slovak meşe fıçılarda bekletilmiş, 2015 yılında şişelenmiş. Başta kiraz olmak üzere kırmızı meyveler, menekşe, baharat ve vanilya aromalarına sahip. İyi olgunlaşmış, tanenler dengeli, orta gövdeli. Wine Spectator’dan 88/100 puanlı. 18-20 derecede servis edilmeli. Şarküteri ürünleri, makarna, pizza ve kırmızı etlerle uyumlu.
barone-ricasoli-chianti-classico-riserva-docg-2011Barone Ricasoli – Chianti Classico Riserva DOCG 2011
İtalya’nın en eski şarap üreticisi olan ailenin tarihi 12. yüzyıla kadar uzanıyor, bu köklü deneyim haliyle şaraba yansıyor. %80 Sangiovese, %20 Merlot ve Cabernet Sauvignon üzümlerinden üretilmiş, 15 ay barik fıçılarda bekletilmiş. Yakut renkli bir şarap, renkte yaşlanmaya bağlı hafif açılmalar da var. Burunda meyvemsi ve tatlı baharat aromalarına sahip. Damakta orman meyveleri, tarçın ve kiraz reçeli nüansları alınıyor. İyi olgunlaşmış, dengeli, kompleks, uzun bitişli ve güçlü bir şarap. Robert Parker’dan 92/100 puanlı. 18-20 derecede etli makarna ve pizzalar ve kırmızı et yemekleri ile yudumlanabilir.
planeta-eruzione-1614-nerello-mascalese-2012Planeta – Eruzione 1614 Nerello Mascalese 2012 
Sicilya’nın ünlü Etna dağı eteklerinde yetiştirilen Nerello Mascalese üzümlerinden parlak yakut renkli şarap. 21 günlük maserasyon sonrası malolaktik fermantasyona tabi tutulmuş, 12 ay meşe fıçılarda dinlendirilmiş. %14 alkollü, asiditesi yüksek, tanenleri yumuşak, dengeli bir şarap. Kırmızı orman meyvesi aromalarına topraksı ve mineralsi nüanslar eşlik ediyor. Wine Enthusiast ve Wine Searcher’dan 92/100 puanlı. Av etleri, trüflü ve soslu makarnalar, peynirler ve şarküteri ürünleri ile 16-18 derecede servis edilebilir.
cantina-di-montalcino-brunello-di-montalcino-2010Cantina di Montalcino – Brunello di Montalcino 2010
Toskana’da Montalcino bölgesinin %100 Sangiovese üzümlerinden. Slovak meşe fıçılarda 2 yıl boyunca dinlendirilmiş, %14 alkollü. Tadımda kullandığımız şarap kusurlu çıktığı için değerlendirme dışı bırakıldı.
vin-santo-tatli-sarap-2004Vin Santo Tatlı Şarap 2004
İtalyan’ın özellikle Toskana bölgesinde beyaz üzümlerden üretilen yoğun gövdeli tatlı şarap. Karamel, fındık, bal ve kayısı aromalarına sahip. Daha önceki tatlı şaraplar temalı bir tadımımızda İtalyanların geleneksel olarak yaptığı gibi biscottileri bu tatlı şaraba batırarak yemiştik. Bu kez yine İtalyanların ünlü tatlıları tiramisu eşliğinde tattık ve bir kez daha çok beğendik.
buyukada-splendid-palas-quaitas-tadimlari
buyukada-splendid-otel-sarap-tadimi-agustos-2016
italyan-mutfagi-qualitas-sarap-tadimi