Ekim ayında Büyükada Splendid Palas Hotel’de gerçekleştirdiğimiz tadım etkinliğinde, katılımcıların çoğu şarap tadımına ilk defa katıldığı için temel konuları slaytlar eşliğinde işledik. Şarap, şarap üretimi, şaraplık üzümler, geleneksel ve modern üretim teknikleri, şarap tadım teknikleri gibi birçok konuyu ayrıntılarıyla konuştuk. Bu tadıma profesyonel bir şef dostumuz da katıldığı için kendisiyle yemek-şarap uyumu hakkında paslaşmalar yaptık.

İlk defa tadıma katılan şarapsever dostların ülkemizdeki gelişmelerden haberdar olması amacıyla özellikle yerli üreticilerimizin bazı şaraplarını tattık. Bu yıl yaptığımız bağbozumu turumuzdan getirdiğimiz şarapları kullanırken taze bilgilerle dostlarımıza ülkemizdeki butik üreticiler ve bağ rotası hakkında bilgi verdik. Yerli şarapları ve üreticileri konuştuğumuz bu çalışmada dünya şarapçılığı hakkında genel bilgileri de atlamadık.

Ayrıca bu tadımda kullandığımız şarapların dışında, Doluca Kav 2013 Boğazkere-Öküzgözü şarabını kapalı bir şekilde sunarak kör tadım tekniğiyle tattık. Daha önce tadımlara katılan iki dostumuz biraz zorlanarak da olsa üzümleri doğru tespit edebildiler. Kör tadımı tamamen tadım tekniklerine örnek olması ve biraz da tadıma heyecan katmak için yaptık. Bu tür tadımlarda genelde serbest tadım yapıyoruz, ama katılımcıların deneyimine göre üzüm bazlı, bölgesel ya da üreticilerin tarzını anlamak adına yatay tadımlar da yapıyoruz.

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:

buyulubag-vedat-milor-sultaniye-20141Büyülübağ Sultaniye – Vedat Milor 2014
Denizli Güney bölgesi Sultaniye üzümünden üretilmiş, %13 alkollü, hafif gövdeli, canlı ve diri bir beyaz şarap. Çağla eriği, ekşi elma ve tropik meyve çağrışımları olan bu şarabı Vedat Milor salatalar, zeytinyağlı yemekler, haşlanmış sebzeler, haşlanmış karides, ahtapot ve kızartılmış küçük balıklar ile eşleştirmiş.


urla-chardonnay-20141Urla Chardonnay  – 2014

Urla Şarapçılığın Chardonnay üzümlerinden ürettiği orta gövdeli, belirgin asiditeli, %13.2 alkollü fıçı görmemiş beyaz şarabı. Açık altın sarısı renginde, bitkisel tonlar ön planda, bitiminde baharlı. International Wine & Spirits Competition‘dan gümüş madalyalı. CWSA Best Value 2015’de bronz madalya almış.

kayra-allure-2015-fw_1Kayra Allure Kalecik Karası – 2015
Mey İçki’nin Şarköy tesislerinde erken hasat ve soğuk zincir prensibi ile üretilmiş, %12 alkollü, dengeli, rahat içimli bir pembe şarap. Açık pembe renginde, burunda narenciye, portakal çiçeği ve kırmızı meyve çağrışımları, damakta ise çilek, ahududu ve zencefil aromaları belirgin. Aperatif olarak 6-8 derecede yudumlanabilir.

chamlija-papaskarasi-2014-fw_1Chamlija Papaskarası – 2014
Istranca bağlarında yetişen Papaskarası üzümlerinden üretilmiş, %12.5 alkollü, hafif tanenli, yumuşak içimli, asiditesi ön planda olan bir kırmızı şarap. Burunda baharatsı, kuru gül kokuları hissediliyor. Damakta kırmızı meyve aromaları belirgin. Kuzu ve dana etleriyle 14-16 derecede yudumlanabilir.

umurbey-cabernet-sauvignon-merlot-20131Umurbey – 2013
Tekirdağ Yazır köyü bağlarındaki Cabernet Sauvignon ve Merlot üzümlerinden üretilmiş, 12 ay yeni Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmış, bordo renginde, orta gövdeli bir kırmızı. Yeşil biber, çilek, kuru erik ve yaban mersini çağrışımları var. Izgara etlerle, etli makarnalarla ve pizzalarla 16-18 derecede yudumlanabilir. Üretici uygun koşullarda 8 yıl saklanabileceğini belirtmiş.

chateau-nuzun-20111Chateau Nuzun – 2011
Çorlu Çeşmeli köyü bağlarının organik üzümlerinden üretilmiş. %48 Cabernet Sauvignon, %47 Merlot, %3.5 Syrah ve %1.5 Pinot Noir kupajı. 12 ay meşe fıçılarda dinlenmiş. Bordo renginde, %14.3 alkollü, güçlü, zarif ve kalıcı bir şarap. Burunda fıçı ve topraksı kokular belirgin, arkasından kırmızı meyveler ve vanilya çağrışımları alınıyor. Kırmızı etlerle yudumlanmalı.

splendid-palas-otel-sarap-tadimi-ekim-2016-2