Deniz Demirdöven - İncirli Şaraphane
Deniz Demirdöven - Büyükada Splendid Palas
Deniz Demirdöven - Suvla

Gastronomi ve içki kültürüne ilk ciddi adımı İtalya’ya yaptığımız bir “gurme tur” ile attım. İtalya’nın şarap bölgelerini gezip antik dönemin izlerini taşıyan “mutfak ve şarap” kültürünü incelemek, önceleri hobi olarak ilgilendiğim bu dünyaya mesleki anlamda da geçiş yapmam açısından büyük katkı sağladı. Şarap Dünyası dendiğinde tartışmasız akla gelen ilk ülke Fransa’dır. Fransa’nın en önde gelen şarap bölgelerinde Fransız şarapları ve Fransız mutfağı üzerine çalışmalarımızla da bilgi ve deneyimimizi dünya standartlarına taşıdık. Gusto Kurslarında “şarap, bira, viski” eğitimlerinin ileri düzey seanslarını bitirdikten sonra Gusto Şarap Kulübü üyesi olarak sektörün içinde çalışmalara devam etmekteyim.

Ülkemizde şarap kültürü gelişmekte olup şato tipi üretim yapan üreticilerimizin sayısı artmaktadır. Üreticilerimizin tesislerini ziyaret edip, üretim teknikleri ve bağcılık yaklaşımları üzerine çalışmalarımız devam etmekte. Şarap severlere yerli üreticileri tanıtmak için düzenlediğimiz Türk Şarapları temalı tadımlarımızı Etkinliklerimiz sayfasından inceleyebilirsiniz. Bireysel Şarap Tadım Eğitimlerimiz farklı temalarda farklı ihtiyaçlara göre 3 yıldır başta Büyükada olmak üzere devam etmektedir.

20 yıl bilişim sektöründe yazılım uzmanı ve eğitmen olarak çalıştıktan sonra gastronomi, şarap & yüksek alkollü içkiler ve otelcilik sektöründe hem bireysel hem kurumsal danışmanlık hizmeti vermekteyim. Danışmanlık kapsamında otelcilik hizmetlerinin denetlenmesi ile ilgili “Gizli Müşteri” programlarımız sürmektedir.

Şarap kültürüne katkı vermek amacıyla www.denizdemirdoven.com adresinde tadım notları ve şarap dünyasına yönelik yazılarımı yayınlamaktayım. Ayrıca, ülkemizdeki en kapsamlı “içki tadım notları” platformu olan www.degustasyon.org sitesine destek vermekteyim.

Deniz Demirdöven - Deraliye Osmanlı Saray Mutfağı
Deniz Demirdöven - Paris
Deniz Demirdöven - Margaux - Bordeaux