Büyükada Splendid Palas Oteli’nin toplantı salonunda gerçekleştirdiğimiz Şarabın Büyülü Dünyasına Giriş temalı etkinliğimizde, yeni şarapsever dostlarla buluşarak şarap üretim süreçleri nelerdir, şarap tadımı nasıl yapılır, şarap servisinde nelere dikkat edilmelidir gibi teknik konuları işlemenin yanında tarihte şarabın serüveni, mitolojide ve edebiyatta şarap sembolü gibi konulardan da söz ettik.

Ayrıca bu tadımda kullandığımız şarapların dışında, Doluca Kav 2014 Boğazkere-Öküzgözü şarabını kapalı bir şekilde sunarak kör tadım tekniğiyle tattık. Kör tadımı tamamen kör tadım tekniğine örnek olması ve biraz da tadıma heyecan katmak için yaptık. Bu tür tadımlarda genelde serbest tadım yapıyoruz, ama katılımcıların deneyimine göre üzüm bazlı, bölgesel ya da üreticilerin tarzını anlamak adına yatay tadımlar da yapıyoruz.

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:

Nif-Baglari-Chardonnay-Solaris-2016Nif Bağları – Chardonnay & Solaris – 2016
İzmir Kemalpaşa bölgesinde Chardonnay ve Solaris üzümlerinden yerçekimi yöntemiyle üretilmiş, canlı parlak saman sarısı renginde, güçlü ve meyvemsi, diri asiditeye sahip %13 alkollü bir beyaz şarap. Şeftali, limon ve ıslak taş aromaları belirgin. 8-10 derecede servis edilmesi önerilir.

Arcadia-Sauvignon-Blanc-Narince-2011Arcadia – Sauvignon Blanc & Narince- 2011
Kırklareli-Lüleburgaz’da Sauvignon Blanc ve Narince üzümlerinden yerçekimi yöntemiyle üretilmiş ve kısıtlı filtrasyon uygulanmış, %12.8 alkollü bir beyaz şarap. Orta asiditeye sahip meyvemsi ve floral yapıda. 10-12 derecede servis edilmesi önerilir.

Kayra-Allure-Beyaz-Kalecik-Karasi-2016Kayra – Allure – Beyaz Kalecik Karası- 2016
Erken hasat edilen Kalecik Karası üzümünden üretilmiş %12 alkollü, canlı ve ferahlatıcı bir roze. Çok soluk pembe renkte, greyfurt, kan portakalı, turunç, frenk üzümü ve dağ çileği aromalarına sahip. 6-8 derecede aperatif olarak keyifle yudumlanabilecek bir yaz rozesi.  

Chateau-Nuzun-Roze-2013Chateau Nuzun Roze – 2013
Çorlu Çeşmeli bağlarında organik %54 Merlot, %22 Cabernet Sauvignon, %14 Syrah, %7 Öküzgözü ve %3 Zinfandel üzümlerinden üretilmiş %13.5 alkollü koyu renkli bir yemek rozesi. Damata olgun, hafif tanenli ama zarif. Kuzu ve süt danası gibi etlerle denenebilir. 6-8 derecede servis edilmesi önerilir.

buyulubag-merlot-2014Büyülübağ – Merlot – 2014
Avşa Adası’nda yerçekimi yöntemiyle üretilmiş, Fransız meşe fıçılarda 12 ay dinlendirilmiş, %14 alkollü canlı ve zarif bir şarap. 6-8 yıl gelişme potansiyeline sahip. Burunda kırmızı meyve ve tatlı baharat aromalarına sahip, damakta dengeli ve meyvemsi. 16-18 derecede servis edilmesi önerilir. Kuzu eti ve süt danası gibi kırmızı etlerle yudumlanabilir.

umurbey-reserve-2013Umurbey Reserve – 2013
Tekirdağ Yazır Köyü’nde Cabernet Sauvignon ve Merlot üzümlerinden üretilmiş ve 12 ay yeni Fransız meşe fıçılarda dinlendirilmiş %14.9 alkollü bir reserve şarap. Koyu bordo renginde, burunda karabiber, vanilya, çam ve kavrulmuş kuruyemiş aromalarına sahip. Karafa alınarak 16-18 derecede servis edilmeli. Biftek, dana pirzola ve av etleri gibi kırmızı etlerle yudumlanabilir. 

deniz-nurgul-demirdoven-sarap-tadimi-sunumu
qualitas-sarap-tadimi-sunumu