Savaşların eksik olmadığı Mezopotamya topraklarında kadim Süryani geleneğini Shiluh (Barış) adını verdikleri şarapları ile yaşatan Shiluh Süryani Şarapları eşliğindeki etkinliğimizi Büyükada’nın tarihi otellerinden Anastasia Meziki Hotel’in bahçesinde açık havada gerçekleştirdik. Tadımda öncelikle Turabdin, ardından Manastır ve Dara öne çıkan lezzetler oldu. Konukseverliği için Anastasia Meziki Hotel’e, şarap kültürüne verdikleri emekten ötürü Shiluh Süryani Şarapçılığa ve çalışmamıza katılan tüm şarapsever dostlara teşekkür ederiz.

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:

Shiluh Kustan 2015
Mardin yöresine özgü Mezrona ve Kerküş üzümlerinden üretilmiş, açık parlak sarı renginde, güçlü ve meyvemsi, diri asiditeye sahip bir beyaz şarap. Izgara balık, deniz mahsüllü salatalar, domates soslu makarnalar ve taze peynir çeşitleriyle yudumlanabilir.
Shiluh Ninve 2015
Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden üretilmiş, parlak bordo renginde hafif gövdeli denebilecek bir kırmızı şarap. Burunda animal ve topraksı tonların yanında vişne ve kuşburnu hissediliyor. Damakta ise yeşil tanenler belirgin, orta uzunlukta bir bitişe sahip. Kuzu şiş ya da sade bir bonfile ile yudumlanabilir.
Shiluh Classic 2015
Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden üretilmiş, mor röfleli parlak yakut renginde bir kırmızı şarap. Burunda yeşil biber, vişne ve böğürtlen çağrışımları var. Orta uzunlukta bitişte topraksı ve vişne dokunuşları kalıyor. Soslu ve baharatlı kırmızı etlerle yudumlanabilir.
shiluh-turabdin-suryani-sarabi-2014Shiluh Turabdin 2014
Canlı ve parlak koyu bordo renginde, burunda böğürtlen, mürdüm eriği, soğuk demli çay ve topraksı çağrışımlar hissediliyor. Damakta burunla genel olarak uyumlu kırmızı meyve aromalarına vanilya eşlik ediyor. Güçlü yuvarlak tanenleriyle dikkat çekici. Dengeli bir şarap, az da olsa alkol kendini önde hissettiriyor. Orta uzunlukta, finalinde kırmızı meyve aromaları ve tanen dokunuşları kalıyor. %70 Boğazkere, %30 Öküzgözü.
Shiluh Manastır 2015
Manastır bağları ile Süryani köylerinde yetiştirilen Boğazkere üzümlerinden üretilmiş, koyu bordo renginde meyvemsi, canlı, dengeli ve dolgun bir kırmızı şarap. Izgara etlerle, soslu fırın et yemekleriyle ve kebaplarla yudumlanabilir.
Shiluh Dara 2014
Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin kupajına mahlep katılarak üretilmiş aperatif bir şarap. Üretici 6-8 derecede servis edilmesini öneriyor.
buyukada-suryani-sarap-tadimi-1
buyukada-suryani-sarap-tadimi-2
buyukada-suryani-sarap-tadimi-3
buyukada-suryani-sarap-tadimi-4
buyukada-suryani-sarap-tadimi-5