Kasım ayında Büyükada’da şarap severleri ve Chocowhite tutkunlarını bir araya getirdik.

Tatlı şarapların yanında tatlı yemek, ülkemizde garip karşılanan, pek uygun bulunmayan bir fikir olarak görülüyor. Genelde tatlıların yanına çay, kahve ve su tercih ediliyor. Gerçi günümüzde tatlıların yanında gazlı-şekerli içecekler içmek gibi bir olgu da var. Ama şarap söz konusu olunca Eski Dünya ülkelerinin bu konudaki alışkanlıklarına bakmak lazım. Yüzlerce yıllık şarap kültürü olan ve bir tecrübeyi yansıtan bu ülkelerde tatlı şaraplar başlı başına bir alan. İtalya’da tatlı şaraplara tiramisu ve biscotto’nun eşlik ettiğini, hatta bu iki kere fırınlanmış sert bisküvilerin şaraba batırılarak yendiğini görüyoruz. Aynı şekilde Porto’lar ve Sherry’ler de çikolata ve çikolatalı tatlılarla içilebiliyor. Bu konuda ülkemizde yazan uzmanlar oldu, ama hâlâ bizim kültürümüzde kabul görmüş ve sofra alışkanlıklarımıza yansımış değil.

Kasım ayı içinde, Büyükada‘nın tanınan ve çok beğenilen markası Chocowhite ile birlikte özel bir tadım gerçekleştirdik. Chocowhite‘ın sahibi, sevgili dostumuz Halil Yıldırım ile tadım öncesinde bir araya gelerek tatlı şaraplar ile hangi tatlıların uyum sağlayacağı konusunda bir çalışma yaptık. Halil Bey seçtiğimiz tatlı şarapların özelliklerine göre tatlılar önerdi. Önerdiği tatlılar Chocowhite’ın menüsünde olmayan, bu tadım için özel üreteceği ürünler oldu. Birinci ürünümüz tabanı un ve şeker kullanılmadan badem ve fındık çekilerek hazırlanmış dondurmayı andıran bir cheesecake idi. İkinci tatlımız beyaz çikolatalı, lime kremalı, içinde unsuz bademli krokanlar olan ve ahududu ile hafifleyen, hiç şeker kullanılmamış enfes bir kuptu. Her kaşık alındığında farklı katmanlarda farklı tatlarla karşılaşıldı. Üçüncü özel ürünümüz neredeyse un kullanılmamış vişneli, çikolatalı ve likörlü browniydi. Halil Bey vişnelerin iyice suyunu süzdüğünü ve bunları bizim ev yapımı vişne likörümüzde marine ettiğini anlattı. Browni yanına amaretto ile hazırlanmış krema çok yakışmıştı. Bu özel krema, %75 kakao içeren belçika çikolatası ile şeker kullanılmadan hazırlanan browniyi tam ölçüsünde hafifleten bir etken olmuş. Dördüncü tatlımız yine Chocowhite’ın özel bir ürünüydü, kestane kremalı tartöletler çok beğenildi.

Tatlı şarapların yanında tatlılar olduğu için, damağımızı dinlendirmek amacıyla, tatlı şarap türleri ve üretim teknikleri gibi konularda hazırladığımız slaytlar eşliğinde sohbet ettik. Icewine, sherry ve yıllanmış bir porto listemizde yoktu belki ama sonraki tadımlar için bu özel tatlı şaraplar konusunda gereken ilgi ve iştah oluştu.

Tatlı şarapları ilk defa deneyen ya da tatlıyla birlikte ilk defa tatlı şarap deneyen katılımcı dostlarımız için özel bir seçki yaptık. Doluca Safir Dömisek herkes tarafından çok beğenildi. Bazı katılımcılar zaten daha önce tatmışlardı, yaz aylarında çok tercih edilebilecek bir şarap olduğu konusunda herkes hemfikirdi. Küp Vişne Şarabını katılımcıların çoğu içmiştir diye tahmin etmemize rağmen sonuç öyle olmadı. Vişne şarabı genel olarak beğenilirken diğer şarapların yanında farklı bir kategoride kaldı. Bir İtalyan tatlı şarabı olan Vin Santo aşırı tatlı olmasına rağmen %15 alkol oranıyla birlikte beğenildi, bu şarabı özellikle cantuccinilerle birlikte tattık. İlk iki yarı tatlı şaraptan sonra gerçek bir tatlı şaraptı. Turasan Tannat fiyat-kalite dengesi açısından beklentinin altında kaldı. Kayra Madre‘nin ise ülkemizde üretilen tatlı şaraplar arasında en önemli ürünlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz; tadımda diğer şaraplara göre oldukça üst seviyedeydi. Diren Mahlep Şarabını son şarap olarak kahve eşliğinde yudumladık. Katılımcıların ilk defa denediği bu şarap çok farklı bulundu. Kişisel görüşüm bu şarabın çok özel bir şarap olduğu yönünde. Mahlep şarabını içenlerin yüzünde garip bir ifade oluşuyor, ya çok beğeniyorlar ya da bana hitap etmedi diyenler oluyor. Arada kalan bir şarap değil, uçlarda gezinen bir lezzet diyebiliriz.

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:

doluca-safir-domisek-2013Doluca Safir Domisek 2013
Ege bölgesinin Misket üzümlerinden yapılmış yarı tatlı bir şarap. %13.5 alkollü. Yeşilimsi açık sarı renkli, burunda egzotik meyve ve çiçek aromaları hissediliyor. Damakta bal, hanımeli ve limon aromaları çağrışımları var. 6-8 derecede tatlılarla, dondurma ya da peynirlerle yudumlanabilir. Bu şarabı dondurma kıvamındaki cheesecake ile denedik, oldukça uyumlu bir birleşim oldu.

kup-visne-sarabi-2015Küp Vişne Şarabı 2015
Biz bu şarabı Chocowhite’ın üzerinde karamel dolgulu profiterol topları olan, içinde bademli krokanların ve ahududuların saklandığı, beyaz çikolata ve lime kremalı kup ile denedik. Vişne şarabı dömisek olduğu için tatlının biraz gerisinde kaldı. Tatlımız ekstra şeker kullanılmadan beyaz çikolatanın kendi şekeriyle hazırlanmasına rağmen tadı yine de şaraba göre ön plandaydı. Böylesi özel bir ürün karşısında damağına kim söz geçirebilirdi ki..

vin-santo-2004Vin Santo Tatlı Şarap – İtalyan 2004
11 yıllık bu İtalyan tatlı şarabı oldukça eğlenceli ve şekerliydi. %15 alkolü şekerin ön plana çıkmasını engelliyordu. Bu şarabı tadarken İtalyanlar gibi biscottolarımızı şaraba batırarak bu sert bisküvileri yumuşattık ve masa başındaki neşeli İtalyanlar gibi gülüşmeler eşliğinde şarabımızı yudumladık.

tannat-2012Tannat Tatlı Şarap 2012
18 ay Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmış bu Kapadokya bölgesi şarabı %17 alkollü. Böğürtlen, kuru erik ve karamel aromalarına sahip olan bu şarap çikolatalı birçok tatlı ile yudumlanabilir. Rokfor gibi güçlü peynirlerle de denenebilir.

kayra-madre-2008Kayra Madre 2008
Kayra Madre, Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden, Madeira şarabı yöntemiyle üretilmiş, Fransız meşe fıçılarında 5 yıl güneşin altında dinlendirilmiş bir tatlı şarap. 50cl.lik şişede, %19.5 alkollü. Burunda sandalağacı, ahşap kokuları belirgin. Brendi ve malt viskileri çağrıştırıyor. Damakta kavrulmuş badem, karamel, kuru erik ve kayısı gibi aromalar hissediliyor. Dolgun, yağlı ve oldukça güçlü bir yapıda. 14 derecede servis edilmesi tavsiye ediliyor. Çikolata ve bitter çikolatalı tatlılarla, kuru yemişlerle yudumlanabilir. Üst düzey bir fortifiye şarabı. Chocowhite’ın vişneli bitter çikolatalı özel brownisi ile mükemmel bir uyum sağladı. Tadımın tartışmasız yıldızıydı.

diren-mahlep-sarabiDiren Mahlep Şarabı 2012
Mahlep, vişne ve kirazın anacı olan yabani bir meyvedir. Tıp, kozmetik ve mutfak sanatlarında kullanımı yaygındır, ayrıca tarihte afrodizyak etkisiyle de bilinir. Diren Mahlep Şarabı mahlep özünün katıldığı Horozkarası, Öküzgözü ve Shiraz üzümlerininin kupajı olan %18 alkollü dömisek bir şarap. Çerezlerle, yemeklerden önce aperatiflerle ya da yemek sonrası kahveyle ve tatlılarla keyifle yudumlanabilir. Genelde soğuk sek olarak ya da buzla içilebilir. Mahlep şarabını Chocowhite’ın kestane kreması dolgulu, beyaz çikolata, badem ve tereyağ ile hazırlanan tartöletleri ile kahve eşliğinde yudumlayıp tadımımızı keyifle bitirmiş olduk.