Yerel üzümlerimizi korumanın ne kadar değerli bir çaba olduğunun bilincinden yola çıkarak hafta sonunda Büyükada Splendid Palas’ta yaptığımız çalışmada, ülkemizin gerek en bilinen gerekse de daha az kişi tarafından tanınan kimi üzümlerini yerli üreticilerimizin örneklerini tadarak inceledik. Üzümlerimizin özellikleri ile şarapçılığımızın dünü ve bugünü üzerine konuştuk. Bu tür masa başı çalışmalarını önemsiyoruz, zira şarapseverliğin aynı zamanda şişenin ardındaki hikayeyi ve ona katılan insan emeğini bilmekle ilgili olduğunu düşünüyoruz. Bu değerleri yaşatmaya çalışan tüm üreticilerimiz içten bir teşekkürü hak ediyor.

TADIMDA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ŞARAPLAR:

nif-baglari-misket-2016Nif Bağları Bornova Misketi 2016
Canlı parlak hafif yeşil röfleli, beyaz altın renginde, misket limonu, şeftali, mandalina aromaları ile hanımeli ve portakal çiçeği gibi floral çağrışımları olan %14 alkollü, güçlü asiditesi ve mineralitesi ile hafif aperatifler ve balıklarla yudumlanacak bir beyaz şarap. Katılımcıların oldukça beğendiği bir beyaz şarap oldu.
doluca-kav-narince-2014-tokatDoluca Kav Narince 2014
Tokat bölgesi Narince üzümlerinden üretilmiş, %14 alkollü, açık sarı yeşil tonlarda, narenciye, elma ve armut çağrışımlı balık, tavuk, deniz mahsüllü makarnalarla yudumlanabilecek bir beyaz şarap.
maadra-roze-2014Ma’adra Vineyards Kalecik Karası-Syrah 2014
Madra dağı eteklerindeki bağlarda yetiştirilen %80 Kalecik Karası, %20 de Syrah üzümlerinden üretilmiş %14 alkollü canlı, ferahlatıcı, dengeli bir roze. Muz, çilek, elma, ahududu çağrışımlarıyla, domates soslu makarnalarla, zeytinyağlılarla, başlangıç tabaklarıyla keyifle yudumlanabilir.
buyulubag-iris-roze-2015Büyülübağ İris 2015
Avşa Adasına özgü Ada Karası üzümlerinden yerinde üretilmiş, %13 alkollü, zarif ama güçlü bir roze. Yaban gülü, frambuaz, turunçgil ve olgun kırmızı orman meyveleri notaları belirgin, peynir çeşitleriyle, antre yemeklerle, deniz ürünleriyle, kuzu etiyle keyifle yudumlanabilir.
shiluh-turabdin-suryani-sarabi-2014Shiluh Turabdin 2014
Canlı ve parlak koyu bordo renginde, burunda böğürtlen, mürdüm eriği, soğuk demli çay ve topraksı çağrışımlar hissediliyor. Damakta burunla genel olarak uyumlu kırmızı meyve aromalarına vanilya eşlik ediyor. Güçlü yuvarlak tanenleriyle dikkat çekici. Dengeli bir şarap, az da olsa alkol kendini önde hissettiriyor. Orta uzunlukta, finalinde kırmızı meyve aromaları ve tanen dokunuşları kalıyor. Turabdin, Mezopotamya’nın kadim halkı Süryaniler’in yaşadığı coğrafi bölgenin adıdır. Süryanice olan bu isim, ‘Allahın kulları yada münzeviler dağı’ anlamına geliyor. Bu kutsal coğrafya haritasını etiket görselinde kullanmışlar. %70 Boğazkere, %30 Öküzgözü.
urla-bogazkere-2014Urla Boğazkere 2014
Ukuf Mevkii Boğazkere üzümlerinden üretilmiş, %14.5 alkollü, yuvarlak tanenli, canlı asiditeli. Mürdüm eriği, karadut gibi olgun siyah meyve aromaları yanı sıra karanfil ve tarçın gibi baharat çağrışımları olan, et yemekleri ve kebaplarla yudumlanabilecek canlı bir kırmızı şarap. International Wine Challenge 2016’da Bronz Madalya alan bir şarap.
vinkara-mahzen-kalecik-karasi-2013Vinkara Kalecik Karası Mahzen 2013
Kızılırmak’a yamaç parsellerden seçilmiş Kalecik Karası üzümlerinden üretilmiş, 14 ay Burgonya tipi Fransız meşe fıçılarda sonra da mahzende dinlendirilmiş, %14 alkollü, zarif tanenli bir kırmızı. Böğürtlen, vişne, çilek, mürdüm eriği ve tütün çağrışımlı, vanilya ve füme aromaları kazanmış. Ördek, somon ve hafif peynirlerle yudumlanabilir.
suvla-karasakiz-reserve-2013Suvla Rezerve Karasakız 2013
Karasakız üzümlerinden üretilmiş, %14 alkollü, 12 ay meşe fıçılarda beklemiş, kompleks bukeler geliştirmiş ödüllü bir kırmızı şarap. Parlak yakut renginde, kiraz, çilek, kekik, kakao ve baharat aromaları hissediliyor, orta gövdeli, zarif ve dengeli. Ördek, oğlak, süt danası ile yudumlanabilir.
vinkara-tatlica-yari-tatli-2013Vinkara Tatlıca Kalecik Karası 2013
Kalecik Karası üzümlerinden hasat sonrası Eylül ayının ılıman sıcaklarında kurutularak üretilmiş, 1 yıl Fransız meşe fıçılarda 6 ay şişede dinlendirilmiş yarı tatlı bir şarap. Derin yakut renginde, olgun meyve, erik marmelatı, vişne ve karamelsi çağrışımlı, %14.5 alkollü.
qualitas-sarap-tadimi-degustasyon-2017
qualitas-sarap-tadimi-2017
buyukada-sarap-tadimi-degustasyon-2017
wine-tasting-2017-buyukada-splendid-palas
kalecik-karasi-qualitas
suvla-karasakiz-2013